Úvodná stránka » Media & Climate Crises 2020

All Media section is available only in Slovak

MEDIÁLNE VÝSTUPY O ZMENE KLÍMY
s Danielou Piršelovou

MEDIA AND CLIMATE CHANGE

CLIMATE CONFERENCE SLOVAKIA
& CLIMATE COMMUNICATIONS SLOVAKIA


Rok 2020 má byť pre prales najhorší, mizne rekordným tempom

13.6.2020 12:32 | zdroj: TA3 TASR | zdroj foto: SITA/AP

Ekológovia varujú, že rok 2020 bude najhorším rokom amazonského dažďového pralesa a bude dokonca horší ako rok 2019, keď jeho porasty devastovali lesné požiare.


EK predstavila zelenú dohodu, cieľom je spomalenie zmien klímy

20.5.2020 12:31 | zdroj: TA3 | zdroj foto: SITA/Martin Havran

Európska komisia predstavila časť tzv. zelenej dohody týkajúcej sa biodiverzity a trvalo udržateľnej výroby potravín. Cieľom dohody je riešiť aktuálny stav klimatickej krízy a to najmä transformáciou ekonomiky a hospodárstva.


Mnohé štáty trápi nedostatok vody, EÚ schválila nové nariadenie

13.5.2020 22:43 | zdroj: TA3 | zdroj foto: SITA/AP

Európska komisia vo svojej správe varuje, že mnohé členské štáty EÚ čoraz viac trápi nedostatok vody. Európsky parlament preto schválil nariadenie o opätovnom využívaní odpadovej vody.


Brazília má už takmer 9000 obetí, chorý je aj hovorca prezidenta

7.5.2020 09:02 | zdroj: TA3 | zdroj foto: SITA/AP

V Brazílii len za uplynulých 24 hodín pribudlo viac ako 10.000 pacientov s diagnózou Covid-19 a celkový počet infikovaných sa tak vyšplhal na takmer 126.000. Chorobe celkovo podľahlo takmer 9000 pacientov. Pozitívne testovaný na nový koronavírus je aj hovorca brazílskeho prezidenta.


ŠTÚDIO TA3: Pôda ako kľúč života a vplyv na zmenu klímy

11.4.2020 11:57 | zdroj: TA3 | zdroj foto: TA3

Napriek samozrejmosti, s akou k existencii pôdy pristupujeme, zohráva kľúčovú úlohu vo fungovaní života. Nie každý vie, čo sa pod našimi nohami odohráva. Čo o pôde teda vieme, čím je pre nás taká dôležitá a ako sa o ňu staráme? Viac povedal vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko, ktorý je aj biológom, ekológom a vedcom.


ŠTÚDIO TA3: Zootický pôvod pandémii a vzťah človeka k ekosystémom

19.3.2020 10:52 | zdroj: TA3 | zdroj foto: TA3

V súvislosti s aktuálnou témou koronavírusu vedci upozorňujú, že počet infekčných ochorení sa v posledných dekádach zvyšuje aj pre masívne zásahy ľudí do prirodzených ekosystémov – najmä do divokej prírody a jej prirodzených obyvateľov, ktorými sú divoké zvieratá. Viac o týchto súvislostiach sme sa rozprávali s riaditeľkou Bio-medicínskeho centra Slovenskej akadémie vied, prof. Silviou Pastorekovou.


ŠTÚDIO TA3: Klimatológ J. Pecho o otepľovaní Antarktídy

28.2.2020 16:47 | zdroj: TA3 | zdroj foto: TA3

Nedávno namerané rekordné teploty v Antarktíde šokovali vedcov, zalarmovali aktivistov a upriamili opäť pozornosť na to, prečo je snehová pokrývka tak dôležitá pre stabilitu klímy, ale aj pre život na našej planéte. Viac podrobností nám na túto tému povedal Jozef Pecho, klimatológ SHMÚ.


HOSŤ V ŠTÚDIU: T. Verníček o boji s požiarmi v Austrálii

14.1.2020 16:11 | zdroj: TA3 | zdroj foto: TA3

Požiare v Austrálii neutíchajú. Od septembra zhorelo územie dvojnásobne väčšie ako je rozloha celého Slovenska. Zahynula viac ako miliarda zvierat. Štipľavý dym a nebezpečne nízka kvalita ovzdušia vážne ovplyvňuje životy obyvateľov. O tejto téme sme sa porozprávali s kolegom zo zahraničnej redakcie Tomášom Verníčkom, ktorý situáciu sleduje.


ŠTÚDIO TA3: J. Pecho a M. Miadok o požiaroch v Austrálii

29.11.2019 15:39 | zdroj: TA3 | zdroj foto: TA3

Východná časť Austrálie je od októbra stále v plameňoch. Požiare si vyžiadali už niekoľko ľudských životov. Viac nám o tomto probléme povedali klimatológ Jozef Pecho a Michal Miadok, operačný pracovník v Koordinačnom centre pre reakcie na núdzové situácie v Bruseli.


ŠTÚDIO TA3: Biologička J. Goodall a jej odkaz pre Slovensko

ŠPECIÁL S JANE GOODALL A DANIELOU PIRŠELOVOU OSOBNE - 29.9.2019 18:25 | zdroj: TA3 | zdroj foto: TA3

Jej rodiskom je Veľká Británia, no jej ozajstným srdcovým domovom je Tanzánia. Viac ako 20 rokov strávila v divočine s domorodými kmeňmi, aby aj ich naučila o vzťahu medzi človekom a prírodou, ale aj o životnom prostredí. Posledných 30 rokov cestuje po svete a vzdeláva generácie o tom, ako by mohla naša budúcnosť vyzerať, ak by sme sa učili väčšiemu rešpektu a úcte k životnému prostrediu. Pozrite si rozhovor so svetoznámou biologičkou a ochrankyňou biodiverzity doktorkou Jane Goodallovou, ktorú sme navštívili v hoteli Schloss Weikersdorf v rakúskom Badene.


ŠTÚDIO TA3: M. Plassmann o ochrane slovenských pralesov

6.12.2019 11:07 | zdroj: TA3 | zdroj foto: TA3

Keď príde reč na pralesy, zväčša si predstavíme vzdialené tropické pralesy, ktoré už dekády bojujú o prežitie. Zamerať by sme sa mali, ale aj na tie naše slovenské. Sú rovnako domovom vzácnej biodiverzity, knižnicou histórie i budúcnosti a sú kľúčové pre život. Viac nám o tejto téme porozprávala Miroslava Plassmann, riaditeľka Svetového fondu pre ochranu prírody na Slovensku.


20. 9. 2019 - Daniela Piršelová, Peter Krajčík a Juraj Mesík, Climate Conference Slovakia resp. CLIMATE COMMUNICATIONS SLOVAKIA o. z.

 Dobré rádio so zakladateľmi Danielkou a Petrom resp. o CLIMATE CONFERENCE & COMMUNICATIONS SLOVAKIA

Dozviete sa viac o tohto ročnom dlho očakávanom a najmä dlho pripravovanom ;-) CLIMATE CONFERENCE SLOVAKIA 2019. Ako to bude ďalej s našou planétou a čo môžeme spraviť pre ňu my? Pozvanie prijali zakladatelia konferencie Climate Conference Slovakia Daniela Piršelová, Peter Krajčík a analytik globálnych trendov Juraj Mesík.


18. 9. 2019 - Daniela Piršelová, CC.SK / CCSK - zakladateľka 1. Klimatickej Konferencie - Climate Conference Slovakia resp. CLIMATE COMMUNICATIONS SLOVAKIA o. z.

 ŠTÚDIO TA3: A. Madrová o vzdelávaní v environmentálnych témach

Chce zmenu k lepšiemu, upozorňuje na niektoré problémy a snaží sa vzdelávať deti, ale i dospelých. O tom, že to myslí vážne, hovorí aj fakt, že všetok svoj voľný čas venuje vzdelávaniu seba, i druhých o environmentálnych témach. Čo presne robí, nám viac povedala zakladateľka iniciatívy Planet Lover, Alexandra Madrová.28. 8. 2019
Daniela Piršelová, CC.SK / CCSK - zakladateľka 1. Klimatickej Konferencie - Climate Conference Slovakia resp. CLIMATE COMMUNICATIONS SLOVAKIA o. z.

 O plavbe Grety Thunbergovej do New Yorku

Plavba švédskej ekologickej aktivistky Grety Thunbergovej sa chýli ku koncu. Jej plachetnica je vzdialená iba niekoľko desiatok kilometrov od amerického mesta New York, kam vyrazila pred dvoma týždňami z anglického Plymouth. Jej cestu sledoval redaktor Igor Kmiť, ktorý nám povedal o jej ceste viac.


8. 8. 2019Daniela Piršelová, CC.SK / CCSK - zakladateľka 1. Klimatickej Konferencie - Climate Conference Slovakia resp. CLIMATE COMMUNICATIONS SLOVAKIA o. z.

 HOSŤ V ŠTÚDIU: Redaktorka P. Kordiaková o amazonskom pralese

V Brazílii sa v poslednom štvrť roku výrazne zrýchlilo odlesňovanie amazonského dažďového pralesa. Poukazuje na to Národný ústav pre výskum vesmíru. Odborníci varujú, že do roku 2030 sa prales zmenší na 40 percent zo svojej pôvodnej veľkosti. Vedci sa obávajú ekologickej katastrofy. Bližšie sme si túto tému rozobrali s kolegyňou zo zahraničnej redakcie Patríciou Kordiakovou.


13.07.2019Daniela Piršelová, CC.SK / CCSK - zakladateľka 1. Klimatickej Konferencie - Climate Conference Slovakia resp. CLIMATE COMMUNICATIONS SLOVAKIA o. z.

 ŠTÚDIO TA3: L. Miko a J. Pecho o masovom vymieraní živočíchov

Medzivládny panel OSN pre biodiverzitu a ekosystémové služby zverejnil začiatkom mája alarmujúcu správu, podľa ktorej sme na prahu 6. masového vymierania druhov živočíchov v dejinách Zeme. Pozvanie do štúdia prijali vedúci Zastúpenia EK na Slovensku Ladislav Miko a klimatológ SHMÚ Jozef Pecho.


19.05.2019Daniela Piršelová, CC.SK / CCSK - zakladateľka 1. Klimatickej Konferencie - Climate Conference Slovakia resp. CLIMATE COMMUNICATIONS SLOVAKIA o. z.

 ŠTÚDIO TA3: D. Rychnovská a M. Smetana o dezinformáciách

Žijeme v ére informačného chaosu, dezinformácii a poloprávd. Či už ide o rôzne formy extrémizmu, alebo spoločenských kríz, dezinformácie sú v dnešnom online priestore serióznym problémom. Na túto tému sme sa rozprávali s Dagmar Rychnovskou z Inštitútu vyšších štúdií vo Viedni a s Michalom Smetanom z Fakulty sociálnych vied Karlovej univerzity.


05.05.2019Daniela Piršelová, CC.SK / CCSK - zakladateľka 1. Klimatickej Konferencie - Climate Conference Slovakia 

 ŠTÚDIO TA3: N. Johanisová o diktatúre rastu

Viera v ustavičný ekonomický rast je v západnej civilizácii akýmsi dedičstvom, ktorého sa nedokážeme vzdať a nedochádza nám, že je to závislosť na ktorej konci nás čaká kolaps. O ekonomickom raste sme sa rozprávali s Naďou Johanisovou, ekologickou ekonómkou z Masarykovej univerzity v Brne.


19.04.2019Daniela Piršelová, CC.SK / CCSK - zakladateľka 1. Klimatickej Konferencie - Climate Conference Slovakia 

 ŠTÚDIO TA3: Z. Fialová a J. Mesík o pôrodnosti a raste ľudskej populácie

Téma mať, či nemať deti vo svete rezonuje čoraz viac. Dôvodmi sú od ekonomickej situácie, či zdravotných problémov, cez väčšiu orientáciu sa na osobnú slobodu, kariéru až po tému preľudnenia planéty a jeho vplyv na životné prostredie.


09.03.2019Daniela Piršelová, CC.SK / CCSK - zakladateľka 1. Klimatickej Konferencie - Climate Conference Slovakia 

 ŠTÚDIO TA3: Klimatológ Alexander Ač a filozof Richard Sťahel o klimatickej hrozbe

O rizikách klimatickej zmeny sme sa rozprávali s Alexandrom Ačom z Ústavu výskumu globálnej zmeny AV ČR v Brne a doc. Richardom Sťahelom, šéfom katedry filozofie v Nitre.


09.02.2019Daniela Piršelová, CC.SK / CCSK - zakladateľka 1. Klimatickej Konferencie - Climate Conference Slovakia 

 ŠTÚDIO TA3: Zakladateľka medzinárodnej materskej a základnej školy Venus Jahanpour o deťoch ako nádeji

Deti, ako nádej, deti, ako záchrancovia našej budúcnosti. V týchto súvislostiach uvažuje stále viac ľudí aj pokiaľ ide o tému ochrany životného prostredia a hrozby súvisiacej s komplexnou témou zmeny klímy. Tá má, podľa odborníkov z celého sveta, stále viac dočinenia s našou každodennou realitou. Ako nám v tom môžu pomôcť deti? A ako v tom deťom môžeme pomôcť my dospelí?


01.11.2018Daniela Piršelová a Peter Krajčík, CLIMATE CONFERENCE SLOVAKIA

CC.SK / CCSK - zakladateľka a spoluzakladateľ 1. Klimatickej Konferencie - Climate Conference Slovakia 

 ŠTÚDIO TA3: Daniela Piršelová o živote v Austrálii a USA

Pozrite si štúdio TA3, v ktorom rozprávala o živote v Austrálii a USA s klimatickým lídrom bývalého viceprezidenta USA Al Gore, s Petrom Krajčíkom, moderátorka TA3 Daniela Piršelová.


15. 01. 2018 - Daniela Piršelová, CC.SK / CCSK - Climate Conference Slovakia a bývalý riaditeľ klastra CR - Horehronie, Milan Gemzický

Cestovný ruch s ohľaduplnosťou

CR prispieva do štátneho rozpočtu a vytvára pracovné miesta, je však tiež veľkým producentom odpadu a emisií a dnes, o to viac, stojí pred veľkou výzvou vlastnej existencie a budúcnosti. Hosť: Milan Gemzický - poradca v oblasti CR, a bývalý riaditeľ klastra CR pre Horehronie


12. 01. 2018 - Daniela Piršelová, CC.SK / CCSK - Climate Conference Slovakia a klimatológ Jozef Pecho z SHMU

Štúdio TA3: J. Pecho o extrémnych klimatických zmenách vo svete

Obdobie extrémov a paradoxov. Aj tak by sme mohli nazvať posledné dni v rôznych častiach sveta. Zatiaľ, čo na severe Spojených štátov panujú desivé mrazy, na západe USA hlásia 13 mŕtvych pre zosuvy pôdy a mohutné záplavy. Prečo svet stále častejšie zápasí s takýmito extrémami? Musíme si na ne naozaj zvykať, alebo ich dokážeme a mali by sme chcieť ich ovplyvniť? Aj na tieto otázky sa pokúsil odpovedať klimatológ Jozef Pecho zo Slovenského hydrometeorologického ústavu v Bratislave.


28. 12. 2017 - Daniela Piršelová, CC.SK / CCSK - Climate Conference Slovakia a klimatológ Milan Lapin

ŠTÚDIO TA3: M. Lapin o klimatických zmenách vo svete

Uplynulý rok poznamenali aj mnohé extrémne prejavy počasia. Záplavy, požiare, zemetrasenia, víchrice či sopečné erupcie. O tom, čo všetko počasie napáchalo, a prečo sa stále častejšie stretávame s takými radikálnymi výkyvmi na našej planéte, hovoril klimatológ Milan Lapin.


01. 09. 2017 - Daniela Piršelová, CC.SK - Climate Conference Slovakia a analytik globálnych trendov Juraj Mesík

HOSŤ V ŠTÚDIU: J. Mesík o Texase v ohrození

Hurikán Harvey ohrozuje vyše 6 miliónov obyvateľov, poškodil státisíce domov a celú infraštruktúru 4. najväčšieho mesta USA - mesta Houston, pripravil desiatky ľudí o život a je priestorom na mnohé otázky typu – čo bude s Texasom vôbec ďalej a ako súvisí hurikán Harvey s témou zmeny klímy a globálnym otepľovaním, nám povedal Juraj Mesík, analytik globálnych trendov.


04. 08. 2017 - Daniela Piršelová, CC.SK - Climate Conference Slovakia a klimatológ Jozef Pecho

Štúdio TA3: J. Pecho o extrémnych horúčavách a živelných pohromách

Živelné pohromy sú súčasťou tejto časti zeme takmer nepretržite – dôkazom toho sú aj aktuálne informácie z médií o ďalších bojoch s extrémnym počasím a navyše, už tento víkend očakáva krajinu, podľa odborníkov, najväčší tajfún roka. Viac o tejto téme ale napríklad aj o situáciách na iných kontinentoch, či rekordných horúčavách v Európe, aj u nás doma sme sa rozprávali s Jozefom Pechom, klimatológom SHMÚ v Bratislave


25. 07. 2017 - Daniela Piršelová, CC.SK - Climate Conference Slovakia a klimatológ Jozef Pecho

HOSŤ V ŠTÚDIU: J. Pecho o extrémnom počasí

Záplavy, suchá, víchrice, denné teploty nad 33 stupňov, či frustrovaní poľnohospodári, straty na majetkoch a investície do opráv v miliónoch eur. Aj toto sú témy, ktoré posledné roky trápia naše Slovensko. Odborníci, predovšetkým klimatológovia a environmentálni aktivisti, varujú, že počasie sa bude zhoršovať. Viac informácií nám poskytol Jozef Pecho - klimatológ pôsobiaci v Slovenskom hydrometeorologickom ústave v Bratislave.

novinka: PRINTOVÉ & ONLINE VÝSTUPY

https://www.climateconference.sk/inpage/printove-online-media/

 

 

MEDIA & CLIMATE CHANGE
Kontakt

CLIMATE COMMUNICATIONS SLOVAKIA o. z.
Daniela Piršelová (Founder) Peter Krajčík (Co-founder)
IČO 52334058